1986-1987

The 5th Annual Jessie Richardson Theatre Awards 1986~1987
Bolded selections indicate winners.
Outstanding Achievement in Performance by an Actor in a Leading Role
Alex Diakun Zastrozzi Sea Theatre
Stuart Margolin I’m Not Rappaport Vancouver Playhouse
David McLeod Rattle in the Dash  
Kevin McNulty Walt and Roy City Stage
Morris Panych The Haunted House Hamlet Tamahnous
Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role
Shirley Broderick Foxfire Vancouver Playhouse
Nicola Cavendish Life Skills Touchstone
Karen Draisey The Real Thing Arts Club Theatre
Nicole Robert The Fairies Are Thirsty  
Colleen Winton Farther West Touchstone
Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role
Tim Battle The Haunted House Hamlet Tamahnous
Jay Brazeau Backyard Beguine  
Brent Fidler Zastrozzi Sea Theatre
Peter Giaschi Ramona and the White Slaves Dark Horse
Graham Harley Master Class  
Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role
Pat Armstrong The Haunted House Hamlet Tamahnous
Debra Barrs The Norman Conquests  
Susan Chapple Another Morning Arts Club Theatre
Veena Sood The Lost and Found  
Meredith Woodward Farther West Touchstone Theatre
Outstanding Original Play
Peter Anderson Rattle in the Dash  
David King Life Skills Touchstone
Patricia Ludwick Neverland Tamahnous/EDAM
Steve Petch Another Morning Arts Club Theatre
Peter Eliot Weiss The Haunted House Hamlet Tamahnous
Outstanding Direction of a Play
Michael McLaughlin Rattle in the Dash  
Ray Michal Walt and Roy City Stage
Roy Surette Farther West Touchstone
Kathleen Weiss The Haunted House Hamlet Tamahnous
Janet Wright Glengarry Glen Ross Arts Club Theatre
Outstanding Production of a Play
Farther West Touchstone
Foxfire Vancouver Playhouse
Life Skills Touchstone
The Haunted House Hamlet Tamahnous
The Real Thing Arts Club Theatre
Outstanding Achievement in Choreography
David Bloom Farther West Touchstone
Mary Lou Brien Don Messer’s Jubilee Arts Club Theatre
E.D.A.M. Neverland Tamahnous/EDAM
Jacqueline Ogg Backyard Beguine  
The Company Fool’s Angel  
Outstanding Performance in a Musical
Leon Bibb Jacques Brel… Arts Club Theatre
Frank MacKay Don Messer’s Jubilee Arts Club Theatre
Lelani Marrell Chicago  
Simon Webb Don Messer’s Jubilee Arts Club Theatre
Christine Willes Angry Housewives Arts Club Theatre
Outstanding Supporting Performance in a Musical
Ben Bass Angry Housewives Arts Club Theatre
Jon Bryden Angry Housewives Arts Club Theatre
Jane Mortifee Don Messer’s Jubilee Arts Club Theatre
John Payne Chicago  
Joelle Rabu Don Messer’s Jubilee Arts Club Theatre
Outstanding Original Music
Sergio Barroso Neverland Tamahnous/EDAM
Jeff Corness The Haunted House Hamlet Tamahnous
Bruce Ruddell Foxfire Vancouver Playhouse
Joseph Seserko Fool’s Angel  
Outstanding Musical Direction
Ross Douglas Angry Housewives Arts Club Theatre
John Gray Don Messer’s Jubilee Arts Club Theatre
Lloyd Nicholson Coward a la Carte Arts Club Theatre
Outstanding Production of a Musical
Angry Housewives Arts Club Theatre
Coward a la Carte Arts Club Theatre
Don Messer’s Jubilee Arts Club Theatre
Jacques Brel… Arts Club Theatre
Outstanding Set Design
Pearl Bellesen Farther West Touchstone
Ed Kotanen Foxfire Vancouver Playhouse
Ken MacDonald The Haunted House Hamlet Tamahnous
Ted Roberts Another Morning Arts Club Theatre
Phillip Tidd/
Barbara Clayden
Neverland Tamahnous/EDAM
Outstanding Lighting Design
Gerald King Neverland Tamahnous/EDAM
Des Price The Haunted House Hamlet Tamahnous
Ted Roberts Angry Housewives Arts Club Theatre
Donald Scarrow Foxfire Vancouver Playhouse
Marsha Sibthorpe Jacques Brel… Arts Club Theatre
Outstanding Costume Design
Pearl Bellesen Life Skills Touchstone
Phillip Clarkson The Importance of Being Earnest Arts Club Theatre
Jennifer Grossman Angry Housewives Arts Club Theatre
Andrew MacIlroy The Haunted House Hamlet Tamahnous
Sheila White Brides in Space Tamahnous
Outstanding Production of a Play or Musical for Young Audiences
Fool’s Angel Axis Mime Theatre
Liars Green Thumb Theatre
Neverland Tamahnous/EDAM
Night Light Green Thumb Theatre
The Taming of the Shrew Carousel Theatre
Vancouver Professional Theatre Alliance Award
Eleanor Gregory
The Sam Payne Award for most Promising Newcomer
Donna Yamamoto
Innovation Award
Joanna Maratta, Producer, Fringe Festival