1990-1991

The 9th Annual Jessie Richardson Theatre Awards
Sunday, June 9, 1991 The Commodore Ballroom
Bolded selections indicate winners.
Outstanding Achievement in Performance by an Actor in a Leading Role
Peter Anderson The Necessary Steps Arts Club Theatre
Jay Brazeau Other People’s Money Vancouver Playhouse
Leslie Carlson A Walk in the Woods Gateway Theatre
Mike Stack Greek Pink Ink
Guillermo Verdecchia Amigo’s Blue Guitar Arts Club Theatre
Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role
Patti Allan The Necessary Steps Arts Club Theatre
Joy Coghill The Road to Mecca Arts Club Theatre
Margo Kane Moonlodge  
Camille Mitchell A Streetcar Named Desire Vancouver Playhouse
Nicole Robert De Beaux Gestes/Beautiful Deeds  
Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role
Scott Bellis A Midsummer Night’s Dream Full House Theatre
Norman Browning Pygmalion Vancouver Playhouse
Bernard Cuffling Faith Healer Arts Club Theatre
Alex Diakun Local Colour  
Hardee Lineham A Streetcar Named Desire Vancouver Playhouse
Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role
Wendy Gorling The Necessary Steps Arts Club Theatre
Wendy Noel The Invisible Detective  
Marlane O’Brien The Merry Wives of Windsor Arena Theatre
Alana Shields The Road to Mecca Arts Club Theatre
Veena Sood Fair Game  
Outstanding Original Play, The Sydney Risk Award
Sheri-D Wilson Confessions  
Morris Panych Co$t of Living Green Thumb Theatre
David King Local Colour  
Sherman Snukal Mixed Blessings Arts Club Theatre
Morris Panych The Necessary Steps Arts Club Theatre
Outstanding Direction of a Play
John Keithe Village Wooing Coconuts Theatre
Jane Heyman The Road to Mecca Arts Club Theatre
Kico Gonzalez-Risso A Tailored Affair Kits Hous
Morris Panych The Necessary Steps Arts Club Theatre
Sandhano Schultze Steel Kiss Pink Ink
Outstanding Production of a Play
Greek Pink Ink
The Necessary Steps Arts Club Theatre
The Road to Mecca Arts Club Theatre
A Streetcar Named Desire Vancouver Playhouse
A Walk in the Woods Gateway Theatre
Outstanding Performance by an Actor in a Musical or Revue
Jon Bryden Billy Bishop Goes to War Gateway Theatre
Morris Panych Herringbone Vancouver Playhouse
Outstanding Performance by an Actress in a Musical or Revue
Kathleen Barr Love For Love Coconuts Theatre
Jill Diane Filion Duelling Divas Kaspar Productions
Alisa Kort Duelling Divas Kaspar Productions
Outstanding Supporting Performance by an Actor in a Musical or Revue
Stephen Courtenay Love For Love Coconuts Theatre
Bruce Dow A Christmas Carol Carousel Theatre
John Payne Maniac Bride Arts Club Theatre
Alvin Sanders The Colored Museum Firehall
Sandy Winsby Duelling Divas Kaspar Productions
Outstanding Supporting Performance by an Actress in a Musical or Revue
Lynda Boyd Six Women With Brain Death  
Charlene Brandolini Maniac Bride Arts Club Theatre
Lorena Gale The Colored Museum Firehall
Kendra Sprinkling Six Women With Brain Death  
Ann Warn Pegg Maniac Bride Arts Club Theatre
Outstanding Original Soundscape
Jeff Corness 5 Blood Alley Tamahnous
John Korsrud Confessions  
David Macanulty Greek Pink Ink
Ken MacDonald The Invisible Detective  
Greg Ruddell Other People’s Money Vancouver Playhouse
Outstanding Musical Direction
Reid Campbell Maniac Bride Arts Club Theatre
Simon Kendall Herringbone Vancouver Playhouse
Lloyd Nicholson Love For Love Coconuts Theatre
Outstanding Direction of a Musical/Revue
John Cooper Billy Bishop Goes to War Gateway Theatre
Larry Lillo Herringbone Vancouver Playhouse
Martin Millerchip Love For Love Coconuts Theatre
D. Spencer/D. Simpson The Colored Museum Firehall
Outstanding Production of a Musical/Revue
Billy Bishop Goes to War Gateway Theatre
The Colored Museum Firehall
Duelling Divas Kaspar Productions
Herringbone Vancouver Playhouse
Outstanding Choreography
David Bloom Jehanne of the Witches  
Trudi Forrest Love For Love Coconuts Theatre
Wendy Gorling Greek Pink Ink
Outstanding Set Design
Stephen Degenstein Moonlodge  
Alison Green The Road to Mecca Arts Club Theatre
Susan Madsen Confessions  
Ken MacDonald Herringbone Vancouver Playhouse
David Roberts Shirley Valentine  
Outstanding Lighting Design
Gerald King The Invisible Detective  
Ross Nichol Billy Bishop Goes to War Gateway Theatre
Dusty Rhodes Moonlodge  
Marsha Sibthorpe The Necessary Steps Arts Club Theatre
Del Surjik Speaking in Tongues Pink Ink
Outstanding Costume Design
Antonia Bardon The Merry Wives of Windsor Arena Theatre
Nancy Bryant Maniac Bride Arts Club Theatre
Phillip Clarkson Pygmalion Vancouver Playhouse
Mara Gottler Love For Love Coconuts Theatre
Christine Thomson Mixed Blessings Arts Club Theatre
Outstanding Production of a Play or Musical for Young Audiences
A Midsummer Night’s Dream Carousel Theatre
No Worries Green Thumb Theatre
Ruby and the Rock Green Thumb Theatre
Co$t of Living Green Thumb Theatre
The Wild Rose and Half A Step Axis Mime
The Mary Phillips Prize
Kerry Mulhern
Vancouver Professional Theatre Alliance Award
Dennis Tupman
The Province People’s Choice Award
John Moffat
The Sam Payne Award for Most Promising Newcomer
Nancy Bryant