1997-1998

The 16th Annual Jessie Richardson Theatre Awards
Sunday, June 14th, 1998 The Vogue Theatre
Bolded selections indicate winners.
GENERAL AWARDS
Outstanding Performance
Bart Anderson At Demons With My Face Stand Sure Stage
Billy Mitchells I Hate Hamlet Vertigo Theatre
Camyar Chai Vanunu (I Am Your Spy) NeWorld Theatre
Nicolle Nattrass Brownie Points  
Sonia Norris Swollen Tongues Women In View
Deb Pickman Bedtime Stories for Amazons  
Outstanding Original Play or Musical
Bart Anderson / Scott Brunt At Demons With My Face Stand Sure Stage
Mara Coward / Camyar Chai Vanunu (I Am Your Spy) NeWorld Theatre
Jan Derbyshire The Modern Woman’s Guide to Female Impersonation  
Nicolle Nattrass Brownie Points  
Kathleen Oliver Swollen Tongues Women In View
Outstanding Director
Bloom/Bozi/Rimmer Trouser Parts Grinning Dragon
Donald Carrier Fag Hag: The Love Stories Gun Shy
Camyar Chai and Michelle Porter Vanunu (I Am Your Spy) NeWorld Theatre
John James Hong Spanish Fly  
Sarah Rodgers Bedtime Stories for Amazons  
Outstanding Production
At Demons With My Face Stand Sure Stage  
Fag Hag: The Love Stories Gun Shy  
Trouser Parts Grinning Dragon  
Vanunu (I Am Your Spy) NeWorld Theatre  
LARGE THEATRE AWARDS
Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role: Large Theatre
Allan Gray The Stillborn Lover Arts Club Theatre
Shawn Macdonald Fear Knot Arts Club Theatre
Tyley Ross Joey Shine Arts Club Theatre
Eric Schneider Travels With My Aunt Arts Club Theatre
David Storch Picasso at the Lapin Agile Vancouver Playhouse
Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role: Large Theatre
Doris Chilcott Happy Days VECC
Susan Hogan Grace Touchstone
Karin Konoval The Threepenny Opera Arts Club Theatre
Goldie Semple Mrs. Warren’s Profession Vancouver Playhouse
Donna White The Stillborn Lover Arts Club Theatre
Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role: Large Theatre
David Lovgren Death of a Salesman Gateway Theatre
Andrew Rhodes Joey Shine Arts Club Theatre
John Ullyatt Mrs. Warren’s Profession Vancouver Playhouse
Andrew Wheeler Love’s Labour’s Lost Bard on the Beach
Alec Willows Joey Shine Arts Club Theatre
Allan Zinyk Picasso at the Lapin Agile Vancouver Playhouse
Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role: Large Theatre
Jillian Fargey Joey Shine Arts Club Theatre
Tamsin Kelsey Joey Shine Arts Club Theatre
Nicole Robert The Game of Love and Chance Arts Club Theatre
Outstanding Sound Design or Original Composition: Large Theatre
Ed Henderson Travels With My Aunt Arts Club Theatre
John Payne The Game of Love and Chance Arts Club Theatre
Gert Rutters Red Rock Diner Arts Club Theatre
Brian Tate Fear Knot Arts Club Theatre
Outstanding Set Design: Large Theatre
Alan Brodie Criminal New Plat Centre
Pam Johnson Death of a Salesman Gateway Theatre
Ken MacDonald The Overcoat Vancouver Playhouse
Ted Roberts Joey Shine Arts Club Theatre
Carolyn M. Smith Picasso at the Lapin Agile Vancouver Playhouse
Outstanding Lighting Design: Large Theatre
Alan Brodie The Overcoat Vancouver Playhouse
Gerald King Picasso at the Lapin Agile Vancouver Playhouse
Adrian Muir Running Dog, Paper Tiger Gateway Theatre
Marsha Sibthorpe Joey Shine Arts Club Theatre
Del Surjik Death of a Salesman Gateway Theatre
Outstanding Costume Design: Large Theatre
Nancy Bryant The Overcoat Vancouver Playhouse
Mara Gottler Love’s Labour’s Lost Bard on the Beach
Helen Jarvis Mrs. Warren’s Profession Vancouver Playhouse
Karen Matthews Joey Shine Arts Club Theatre
Nancy Tait Fear Knot Arts Club Theatre
Larry Lillo Award for Outstanding Direction: Large Theatre
Tom Kerr Travels With My Aunt Arts Club Theatre
Morris Panych/Wendy Gorling The Overcoat Vancouver Playhouse
Miles Potter Love’s Labour’s Lost Bard on the Beach
Dean Regan Red Rock Diner Arts Club Theatre
Kathryn Shaw Death of a Salesman Gateway Theatre
Outstanding Original Play or Musical: Large Theatre
Simon Johnston Running Dog, Paper Tiger Gateway Theatre
Gary Jones/Shawn Macdonald Fear Knot Arts Club Theatre
David King Joey Shine Arts Club Theatre
Morris Panych/Wendy Gorling The Overcoat Vancouver Playhouse
Outstanding Production: Large Theatre
Joey Shine Arts Club Theatre
Love’s Labour’s Lost Bard on the Beach
The Overcoat Vancouver Playhouse
Picasso at the Lapin Agile Vancouver Playhouse
Travels With My Aunt Arts Club Theatre
SMALL THEATRE AWARDS
Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role: Small Theatre
Terry Jang Barclay A View from the Bridge Building Bridges
William Samples Sleuth  
Peter Scoular House Theatre Bagger
Mike Stack Alphonse Pink Ink
Dirk Van Stralen The Nerd Pacific Theatre
Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role: Small Theatre
Miriam Brown Navy Wife Pacific Theatre
Gina Chiarelli Marking Time  
Tanja Dixon-Warren Molly Sweeney Hoarse Raven
Jillian Fargey Wasps Origins Theatre
Sarah Rodgers The Two Character Play En Avant
Outstanding Performance by an Actor In a Supporting Role: Small Theatre
Sean Allan Slaying Dragons Origins Theatre
Hiro Kanagawa A View from the Bridge Building Bridges
Billy Mitchell I Hate Hamlet  
Goran Savic The Big Blue Bird Big Blue Co-op
Outstanding Performance by an Actress In a Supporting Role: Small Theatre
Linda Bush Navy Wife Pacific Theatre
Lesley Ewen Wasps Origins Theatre
Patricia Idlette Sisters Pacific Theatre
Susinn McFarlen Menopositive! The Musical Firehall
Elizabeth McLaughlin Sisters Pacific Theatre
Outstanding Sound Design or Original Composition: Small Theatre
Stephen Bulat Navy Wife Pacific Theatre
Attila Clemann Brilliant! Electric Company
Andreas Kahre Alphonse Pink Ink
Outstanding Set Design: Small Theatre
Nicole Dextras Alphonse Pink Ink
Robert Gerow A View from the Bridge Building Bridges
Craig Hall Brilliant! Electric Company
Yvan Morrisette Wasps Origins Theatre
Marti Wright The Big Blue Bird Big Blue Co-op
Outstanding Lighting Design: Small Theatre
Adrian Muir Brilliant! Electric Company
Des Price Scary Stories  
Ted Roberts Sisters Pacific Theatre
Del Surjik Alphonse Pink Ink
Outstanding Costume Design: Small Theatre
Enigma Arcana Mojo AWTC
Sabrina DiMaio Scary Stories  
Mara Gottler The Baroness and the Pig Pink Ink
Larry Lillo Award for Outstanding Direction: Small Theatre
Tim Hine The Two Character Play En Avant
John Juliani A View from the Bridge Building Bridges
Liesl Lafferty/Chris McGregor House Theatre Bagger
Sandhano Schultze Alphonse Pink Ink
Richard Wolfe Mojo AWTC
Outstanding Original Play or Musical: Small Theatre
Aaron Bushkowsky The Big Blue Bird Big Blue Co-op
Collier/Hudgins/Kerr/Young Brilliant! Electric Company
Richard Lett The Clutch  
Michael St. John Smith Slaying Dragons  
Outstanding Production: Small Theatre
Alphonse Pink Ink  
Brilliant! Electric Company  
House Theatre Bagger  
Mojo AWTC  
The Two Character Play En Avant  
SIGNIFICANT ARTISTIC ACHIEVEMENT NOMINATIONS
Script Adaptation Carmen Aguirre, Sonia Norris, and
James Fagan Tait
Dreams of Reality
_________________________________________________________________________________
Ensemble
Performance
and Stage Management
Peter Anderson, Attila Clemann, Judi Closkey, Brent Cook, Kelly Creelman, Dean Paul Gibson, Peter Grier, Colin Heath, Jennifer Hill, Jennie-Rebecca Hogan, Blair Keyzer, Cyndi Mason, Paul Moniz de Sa, Allan Morgan, Leanna Nash, Wendy Noel, Michael P. Northey, Brad Reed, Kurt Max Runte, Cindy Shaw, Mike Stack, Courtenay J. Stevens, Brahm Taylor, Craig Veroni, Jan Hodgson, Christine Wach, and Stephen Crouch The Overcoat Vancouver Playhouse
_________________________________________________________________________________
Ensemble
Performance
and Stage Management
Curtis Blayne, Michael Buble, Lalainia Lindbjerg, Neil Minor, Debbie Timuss, Mark Weatherley, Marion Anderson, Louis-Marie Bournival Red Rock Diner Arts Club Theatre
_________________________________________________________________________________
Ensemble
Performance
Camyar Chai, Bob Frazer, Michael P. Northey, Ari Solomon, Peter Stebbings, and Alex Zahara Mojo AWTC
_________________________________________________________________________________
Costume
Construction
Elise Couture, Brodie Davison, Sue Earle, Linda Findlay, Christine Hackman, Jodi Jacyk, Christine Pampel, Benoit Richard, and Patricia Smith The Overcoat Vancouver Playhouse
_________________________________________________________________________________
Body of Work:
Performance
Bob Frazer Mojo, Swollen Tongues, and Weekend Healer
_________________________________________________________________________________
Projections Craig Fulker Fear Knot, and Travels With My Aunt
_________________________________________________________________________________
Extended Popular Success of
Tony ‘n’ Tina’s Wedding
leading to
long term employment of theatre artists
Hoarse Raven Theatre
_________________________________________________________________________________
Design Team Yvan Morrisette, Rick Holloway Dreams of Reality
_________________________________________________________________________________
Body of Work:
Performance
Haig Sutherland Love’s Labour’s Lost, Running Dog, Paper Tiger, The Winter’s Tale
 
THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES AWARDS
Outstanding Production
The Beauty Machine Green Thumb
Design Team
Melody Anderson, Nancy Bryant,
Ken MacDonald
The Beauty Machine Green Thumb
Continued Excellence & Vision in TYA
Patrick McDonald Green Thumb
Ensemble Performance
Laura DiCicco, Neil Gallagher,
Tom Jones
Friends Axis Theatre
INDIVIDUAL AWARDS AND PRIZES
The Mary Phillips Prize
Lesley MacMillan
Vancouver Professional Theatre Alliance Career Achievement Award
Dennis Foon
Sydney Risk Award
Mara Coward/Camyar Chai Vanunu (I Am Your Spy) NeWorld Theatre
Kathleen Oliver Swollen Tongues Women In View
Peter Zednik Brainstorm Green Thumb
The Sam Payne Award
Peter Scoular
The Ray Michal Award
Richard Wolfe
Patron of the Arts Award
WaaZuBee Cafe and Subeez Cafe
The Sun Readers’ Choice Award
Travels With My Aunt