2000-2001

The 19th Annual Jessie Richardson Theatre Awards
Sunday, June 10, 2001 The Commodore Ballroom
Bolded selections indicate winners.
LARGE THEATRE
Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role: Large Theatre
Mark Hildreth Candida Vancouver Playhouse
Peter Jorgensen She Loves Me Arts Club Theatre
Tom McBeath Guys and Dolls Vancouver Playhouse
Allan Morgan The Coronation Voyage Vancouver Playhouse
Todd Thompson Kilt Playhouse/Touchstone
Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role: Large Theatre
Jennifer Clement Candida Vancouver Playhouse
Leslie Jones The Mystery of irma Vep Arts Club Theatre
Karin Konoval Guys and Dolls Vancouver Playhouse
Seana McKenna Wit Vancouver Playhouse
Katey Wright She Loves Me Arts Club Theatre
Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role: Large Theatre
David Marr All’s Well That Ends Well Bard on the Beach
David Marr She Loves Me Arts Club Theatre
Stephen E. Miller Guys and Dolls Vancouver Playhouse
Alex Poch-Goldin Wit Vancouver Playhouse
Tom Rooney The Beauty Queen of Leenane Vancouver Playhouse
Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role: Large Theatre
Lois Anderson Candida Vancouver Playhouse
Joy Coghill Wit Vancouver Playhouse
Bridget O’Sullivan All’s Well That Ends Well Bard on the Beach
Bridget O’Sullivan Kilt Playhouse/Touchstone
Kerry Sandomirsky Unity (1918) Touchstone
Outstanding Sound Design or Original Composition: Large Theatre
John McCulloch Art Arts Club Theatre
John McCulloch The Mystery of Irma Vep Arts Club Theatre
Patrick Pennefather Unity (1918) Touchstone
Ian Rye Kilt PlayhouseTouchstone
Outstanding Set Design: Large Theatre
Robert Gardiner Unity (1918) Touchstone
Pam Johnson Wit Vancouver Playhouse
Ken MacDonald Art Arts Club Theatre
Ken MacDonald The Mystery of Irma Vep Arts Club Theatre
Marti Wright Candida Vancouver Playhouse
Outstanding Lighting Design: Large Theatre
Alan Brodie Art Arts Club Theatre
Martin Conboy The Beauty Queen of Leenane Vancouver Playhouse
Kevin Lamotte Wit Vancouver Playhouse
Kevin McAllister All’s Well That Ends Well Bard on the Beach
Marsha Sibthorpe She Loved Me Arts Club Theatre
Pearl Bellesen Award for Outstanding Costume Design: Large Theatre
Nancy Bryant She Loved Me Arts Club Theatre
Mara Gottler All’s Well That Ends Well Bard on the Beach
Mara Gottler Unity (1918) Touchstone
Alison Green Amadeus Arts Club Theatre
John Pennoyer The Coronation Voyage Vancouver Playhouse
Larry Lillo Award for Outstanding Direction: Large Theatre
Bill Dow Candida Vancouver Playhouse
Katrina Dunn Unity (1918) Touchstone
Glynis Leyshon Wit Vancouver Playhouse
Morris Panych She Loves Me Arts Club Theatre
Miles Potter All’s Well That Ends Well Bard on the Beach
Outstanding Production: Large Theatre
All’s Well That Ends Well Bard on the Beach  
Candida Vancouver Playhouse  
She Loves Me Arts Club Theatre  
Unity (1918) Touchstone  
Wit Vancouver Playhouse  
SMALL THEATRE
Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role: Small Theatre
Donald Adams Kicked Touchstone
Andrew Laurenson Box 2 Radix
Bill MacDonald Frankie & Johnny… Claire de Lune
Tom McBeath The Waterhead Solo Collective
Jamie Norris Popcorn Sea Theatre
Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role: Small Theatre
Gina Chiarelli Frankie & Johnny… Claire de Lune
Kendra Fanconi Box 2 Radix
Wendy Noel Brown Wasp Solo Collective
Dawn Petten Popcorn Sea Theatre
Jackie Richardson Big Mama! The Willie Mae Thornton Story Gateway Theatre
Outstanding Performance by an Actor In a Supporting Role: Small Theatre
Donald Adams Dona Flor and Her Two Husbands Electric Company
Rick Dobran Dona Flor and Her Two Husbands Electric Company
Kennedy Goodkey Science and Madness Epicentre Theatre
Kevin MacDonald The Shooting Stage Firehall
James O’Shea The Lonely Cowboy Pi Theatre
Clarence Sponagle The Shooting Stage Firehall
Outstanding Performance by an Actress In a Supporting Role: Small Theatre
Lois Anderson Leaky Heaven Circus: Typhoon! NeWorld Theatre
Manon Beaudoin Leaky Heaven Circus: Typhoon! NeWorld Theatre
Kathleen Duborg Be Still Gateway Theatre
Sarah Rodgers Popcorn Sea Theatre
Carolyn Tweedle The Foreigner Pacific Theatre
Outstanding Sound Design or Original Composition
Jorrit Dijkstra Down Dangerous Passes Road Ruby Slippers
Dorothy Dittrich The Shooting Stage Firehall
Noah Drew Be Still Gateway Theatre
Noah Drew Kicked Touchstone
Alison Jenkins / Wyckham Porteous Leaky Heaven Circus: Typhoon! NeWorld Theatre
Outstanding Set Design: Small Theatre
Robert Gardiner The Unnatural and Accidental Women Firehall
Andreas Kahre Three in the Back, Two in the Head Pi/Rumble
Michelle Porter Necropolis Yorick Theatre
David Roberts Be Still Gateway Theatre
David Roberts RubyCab 2000 Ruby Slippers
Outstanding Lighting Design: Small Theatre
Shane Droucker Kicked Touchstone
Gerald King Be Still Gateway Theatre
Adrian Muir Down Dangerous Passes Road Ruby Slippers
Owen Schellenberger La Nuit Theatre la Seizieme
Del Surjik Three in the Back, Two in the Head Pi/Rumble
Outstanding Costume Design: Small Theatre
Mara Gottler Necropolis Yorick Theatre
Kate King RubyCab 2000 Ruby Slippers
Christine Reimer Dona Flor and Her Two Husbands Electric Company
Marina Szijarto Leaky Heaven Circus: Typhoon! NeWorld Theatre
Sheila White Be Still Gateway Theatre
Larry Lillo Award for Outstanding Direction: Small Theatre
Norman Armour Three in the Back, Two in the Head Pi/Rumble
Katrina Dunn Kicked Touchstone
Craig Hall Box 2 Radix
Del Surjik The Lonely Cowboy Pi Theatre
Del Surjik The Waterhead Solo Collective
Outstanding Original Play or Musical: Small Theatre
Aaron Bushkowsky The Waterhead Solo Collective
Cloutier/Holzschuh/Jean/Poll La Nuit Theatre la Seizieme
Fanconi/Hall/Laurenson/Ternes Box 2 Radix
Michael Lewis MacLennan The Shooting Stage Firehall
Janet Munsil Be Still Gateway Theatre
Outstanding Production: Small Theatre
Box 2 Radix  
Kicked Touchstone  
The Lonely Cowboy Pi Theatre  
Three By Three Solo Collective  
Three in the Back, Two in the Head Pi/Rumble  
FESTIVAL THEATRE: SIGNIFICANT ARTISTIC ACHIEVEMENT NOMINATIONS

Design Lois Anderson and
Cathy Stubington
Anouska and Rosa Go to Find the Sun Runaway Moon
____________________________________________________________________________________
Original Script Rick Dobran The Best Restaurant… Service Industry Collective
____________________________________________________________________________________
Design Team Noah Drew (sound)
Shane Droucker (lighting)
Brad McNeil (video)
Yvan Morissette (set)
Persephone’s Seasons Tandem/Origins
____________________________________________________________________________________
Conceptualization Erin Wells Blueprints for Disaster (Rumble) and
Persephone’s Seasons (Tandem/Origins)
LARGE THEATRE: SIGNIFICANT ARTISTIC ACHIEVEMENT NOMINATIONS
Orchestra Doug Balfour, Paul Baron,
Graham Boyle, Tom Colclough, Victor Costanzi, Miles Foxx Hill,
Eric Knight, David Pell and
Craig Scott
Hotel Porter Arts Club Theatre
____________________________________________________________________________________
Ensemble
Performance
Chris Bolan, Courtenay Dobbie, Colin Heath, Terra MacLeod,
Bonnie Panych, Robert Perrault, Christopher Thornley and
Seana-Lee Wood
She Loves Me Arts Club Theatre
____________________________________________________________________________________
Wig Design Stacey Butterworth All’s Well That Ends Well, Henry IV pt 1, and
The Tempest
Bard on the Beach
____________________________________________________________________________________
Quick Change
Dressers
Danny Frank, Zoe Sanborn,
Anne Taylor and Paula Turner
The Mystery of Irma Vep Arts Club Theatre
____________________________________________________________________________________
Musical Direction Bruce Kellett She Loves Me Arts Club Theatre
____________________________________________________________________________________
Original Script Kevin Kerr Unity (1918) Touchstone
____________________________________________________________________________________
Scenic Painting Bryan Pollock Unity (1918) Touchstone
____________________________________________________________________________________
Sound
Improvisation
Laura Skelton Impro-vivor TheatreSports
SMALL THEATRE: SIGNIFICANT ARTISTIC ACHIEVEMENT NOMINATIONS
Ensemble
Improvisational
Musical Performance
Toby Berner, Niki Boyd,
Diana Frances, David C. Jones,
Brad McNeil, Steve Overy,
Patrick Pennefather and
Tallulah Winkleman
Blankety Blank:
The Unknown Musical
Rock Paper Scissors
____________________________________________________________________________________
Live Musical
Performance
Miles Biglow, Pepe Danza,
Russ Klyne & Andre Lachance
Dona Flor and Her Two Husbands Electric Company
____________________________________________________________________________________
Overall Production
Design
Barbara Clayden (costumes)
Noah Drew (sound)
Tim Matheson (projections)
David Roberts (set/props)
Del Surjik (lighting)
The Lonely Cowboy Pi Theatre
____________________________________________________________________________________
Stage Management
Under Exceptional
Circumstances
Jan Hodgson Dona Flor and Her Two Husbands Electric Company
____________________________________________________________________________________
Musical Direction Karen Parent Tent Meeting  
____________________________________________________________________________________
Videography Katheryn Petersen Box 2 Radix
____________________________________________________________________________________
Musical Direction Tim Williams Big Mama! The Willie Mae Thornton Story Gateway Theatre
THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES
Outstanding Production of a Play or Musical
Sponsored by the Canada Council for the Arts
Derwent Is Different Green Thumb Theatre
My Game Carousel Theatre
The Treemendous Journey Mortal Coil
TYA SIGNIFICANT ARTISTIC ACHIEVEMENT NOMINATIONS
Costume Design
& Execution
Cecilia Boiser, Denise Galay,
Rick Holloway, Carrie Nimmo,
Andra Norton-Liphar, Carmen Rosen, Marina Szijart, Bessie Wapp, Dorrie Williams and Linde Zingaro
The Treemendous Journey Mortal Coil
____________________________________________________________________________________
Costume Design Tricia Boyko, Joshana Craig and Narda McCarroll The Hobbit Carousel Theatre
____________________________________________________________________________________
Musical Direction Nicholas Coulter The Treemendous Journey Mortal Coil
____________________________________________________________________________________
Performance Scott Fee My Gane Carousel Theatre
____________________________________________________________________________________
Direction Patrick McDonald Derwent Is Different Green Thumb Theatre
____________________________________________________________________________________
Performance Jenny Young The Field Axis Theatre
____________________________________________________________________________________
Performance Allan Zinyk Derwent Is Different Green Thumb Theatre
INDIVIDUAL AWARDS AND PRIZES
The Mary Phillips Prize
Louis-Marie Bournival
Greater Vancouver Professional Theatre Alliance Career Achievement Award
Elizabeth Ball
Sydney Risk Award
Kevin Kerr Unity (1918) Touchstone
Janet Munsil Be Still Gateway Theatre
Rick Dobran The Best Restaurant… Service Industry Collective
The Sam Payne Award
Clarence Sponagle
The Ray Michal Award
John James Hong
Patron of the Arts Award
Telus
The Sun Readers’ Choice Award
All’s Well That Ends Well (Bard on the Beach)