2001-2002

The 20th Annual Jessie Richardson Theatre Awards
Sunday, June 16, 2002 The Commodore Ballroom
Bolded selections indicate winners.
LARGE THEATRE
Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role: Large Theatre
David Fox The Drawer Boy The Vancouver Playhouse
Jerry Franken The Drawer Boy Vancouver Playhouse
William MacDonald The Taming of the Shrew Bard on the Beach
David Marr Elizabeth Rex Arts Club Theatre
Gerard Plunkett My Fair Lady Arts Club Theatre
Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role: Large Theatre
Jillian Fargey The Taming of the Shrew Bard on the Beach
Leslie Jones Girl in the Goldfish Bowl Arts Club Theatre
Jennifer Lines The Two Gentlemen of Verona Bard on the Beach
Gabrielle Rose Elizabeth Rex Arts Club Theatre
Jenny Young The Shape of a Girl Green Thumb Theatre
Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role: Large Theatre
Bernard Cuffling My Fair Lady Arts Club Theatre
Dion Johnstone Antony and Cleopatra Bard on the Beach
David Marr The Two Gentlemen of Verona Bard on the Beach
Robert Moloney All My Sons Arts Club Theatre
Allan Zinyk Falsettos Skycorner Productions
Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role: Large Theatre
Ellen-Ray Hennessy The Edible Woman Vancouver Playhouse
Laurie Paton All My Sons Arts Club Theatre
Heather Redmond The Two Gentlemen of Verona Bard on the Beach
Nicole Robert Wildcat Gateway Theatre
Meredith Bain Woodward Girl in the Goldfish Bowl Arts Club Theatre
Outstanding Sound Design or Original Composition: Large Theatre
Marc Desormeaux The Drawer Boy The Vancouver Playhouse
Ed Henderson Elizabeth Rex Arts Club Theatre
John McCulloch Girl in the Goldfish Bowl Arts Club Theatre
Carl Polke Flying Blind Axis Theatre & Arts Club Theatre
Ian Tamblyn The Shape of a Girl Green Thumb Theatre
Outstanding Set Design: Large Theatre
Yvan Morissette Hosanna Touchstone Theatre
Scott Reid The Shape of a Girl Green Thumb Theatre
Ted Roberts Elizabeth Rex Arts Club Theatre
Ian Rye Flying Blind Axis Theatre & Arts Club Theatre
Phillip Tidd Wildcat The Gateway Theatre
Outstanding Lighting Design: Large Theatre
Kevin Fraser The Drawer Boy The Vancouver Playhouse
Robert Gardiner Emphysema (A Love Story) Touchstone Theatre
Gerald King The Two Gentlemen of Verona Bard on the Beach
Marsha Sibthorpe Ain’t Misbehavin’ Arts Club Theatre
Del Surjik Elizabeth Rex Arts Club Theatre
Pearl Bellesen Award for Outstanding Costume Design: Large Theatre
Melody Anderson Flying Blind Axis Theatre & Arts Club Theatre
Phillip Clarkson My Fair Lady Arts Club Theatre
Mara Gottler Emphysema (A Love Story) Touchstone Theatre
Mara Gottler The Taming of the Shrew Bard on the Beach
Alison Green Elizabeth Rex Arts Club Theatre
Larry Lillo Award for Outstanding Direction of a Play or Musical: Large Theatre
John Cooper All My Sons Arts Club Theatre
Dean Paul Gibson The Two Gentlemen of Verona Bard on the Beach
Glynis Leyshon The Taming of the Shrew Bard on the Beach
Miles Potter The Drawer Boy Vancouver Playhouse
Janet Wright Elizabeth Rex Arts Club Theatre
Outstanding Original Play or Musical: Large Theatre
Simon Johnston Wildcat Gateway Theatre
Joan MacLeod The Shape of a Girl Green Thumb Theatre
Morris Panych Girl in the Goldfish Bowl Arts Club Theatre
Outstanding Production: Large Theatre
All My Sons Arts Club Theatre  
The Drawer Boy Vancouver Playhouse  
Elizabeth Rex Arts Club Theatre  
The Shape of a Girl Green Thumb Theatre  
Two Gentlemen of Verona Bard on the Beach  
SMALL THEATRE
Outstanding Performance by an Actor in a Leading Role: Small Theatre
Jay Brazeau Wawatay Firehall Arts Centre
Adam Henderson The Resistible Rise of Arturo Ui The Mentor’s Co-op
Michael Douglas Jones 120 Songs for the Marquis
de Sade
Modern Baroque Opera,
a co-production with Vancouver New Music
Kevin MacDonald Disco Pigs Pi Theatre
Dirk Van Stralen Cariboo Magi Pacific Theatre
Outstanding Performance by an Actress in a Leading Role: Small Theatre
Karin Konoval Opiate Karim NeWorld Theatre
Jennifer Murray Spektator Battery Opera
Marilyn Norry The Impromptu of Outremont Sea Theatre
Linda Quibell Und Felix Culpa
Ann Shisko Salmon Miranda In The Bones Co-op
Outstanding Performance by an Actor In a Supporting Role: Small Theatre
David Adams Opiate Karim NeWorld Theatre
Lawrence Cotton 120 Songs for the Marquis
de Sade
Modern Baroque Opera,
a co-production with Vancouver New Music
Marcus Hondro Burning Vision Rumble Productions
James Long Hold Your Head Tight Boca del Lupo
Ian Robison Sight Unseen Passion Play Productions
Outstanding Performance by an Actress In a Supporting Role: Small Theatre
Jessica Heafey Cendres de cailloux Le Theatre La Seizieme
Wendy Noel The Dead Reckoning The Vancouver Playhouse
Tracey Erin Smith The One That Got Away The Electric Company
Bessie Wapp Sucker Falls Ruby Slippers, a co-production with Touchstone Theatre & Vancouver Moving Theatre
Maiko Bae Yamamoto The Yoko Ono Project Firehall Arts Centre
Outstanding Sound Design or Original Composition
Noah Drew Burning Vision Rumble Productions
Noah Drew The Yoko Ono Project Firehall Arts Centre
Electric Company Flop The Electric Company
Patrick Pennefather Und Felix Culpa
David Hudgins, Cameron Shook
& Wendy Stuart
The One That Got Away The Electric Company
Outstanding Lighting Design: Small Theatre
Shane Droucker Footfalls Rumble Productions
Shane Droucker The One That Got Away The Electric Company
Adrian Muir
Flop The Electric Company
James Proudfoot Spektator Battery Opera
John Webber Burning Vision Rumble Productions
Outstanding Costume Design: Small Theatre
Jay Dodge Hold Your Head Tight Boca del Lupo
Omanie Elias The Yoko Ono Project Firehall Arts Centre
Thomas Hassmann 120 Songs for the Marquis de Sade Modern Baroque Opera,
a co-production with Vancouver New Music
Kirsten McGhie
& Marina Szijarto
The One That Got Away The Electric Company
Kate King Und Felix Culpa
Owen Schellenberger Disco Pigs Pi Theatre
Larry Lillo Award for Outstanding Direction: Small Theatre
Kim Collier The One That Got Away The Electric Company
Peter Hinton Burning Vision Rumble Productions
Donna Spencer Wawatay Firehall Arts Centre
Del Surjik Disco Pigs Pi Theatre
Sherry J Yoon Hold Your Head Tight Boca del Lupo
Outstanding Original Play or Musical: Small Theatre
Aaron Bushkowsky The Dead Reckoning The Vancouver Playhouse
Marie Clements Burning Vision Rumble Productions
Kendra Fanconi The One That Got Away The Electric Company
Lucia Frangione Cariboo Magi Pacific Theatre
Penny Gummerson Wawatay Firehall Arts Centre
Outstanding Production: Small Theatre
Burning Vision Rumble Productions  
Hold Your Head Tight Boca del Lupo  
On the Open Road Sea Theatre  
The One That Got Away The Electric Company  
Wawatay Firehall Arts Centre  
SIGNIFICANT ARTISTIC ACHIEVEMENT NOMINATIONS: LARGE THEATRE
Collective
Creation
Lois Anderson, Peter Anderson,
Debra Iris Batton, Manon Beaudoin, Alexandra Harrison, Colin Heath, Veronica Neave, Carl Polke, Brendan Shelper & Roy Surette
Flying Blind Axis Theatre
& Arts Club Theatre
___________________________________________________________________________________
Innovative
Programming
Innovative Programming in Producing Flying Blind in collaboration with the Belfry Theatre and Legs on the Wall Flying Blind Axis Theatre
& Arts Club Theatre
___________________________________________________________________________________
Dog Wrangling Resa Assimes & Jinx The Two Gentlemen of Verona Bard on the Beach
___________________________________________________________________________________
Costume
Construction
Linda Chow, Linda Findlay,
Mitchell Mackay & Patricia Smith (Cutters); Jillian Little, Christine Pampel, Benoit Richard & Alison Roy (First Hands); Karen Bates, Kate Burrows, Jodi Jacyk, Diane Leblanc, Catherine Seiler & Connie Stettner (Sewers)
Antony and Cleopatra, The Taming of the Shrew & The Two Gentlemen of Verona Bard on the Beach
___________________________________________________________________________________
Dedication and Achievement in Continued Artistic Direction and Development of Bard on the Beach Christopher Gaze  
___________________________________________________________________________________
Musical
Direction
Scott Knight Falsettos Skycorner Productions
___________________________________________________________________________________
Ensemble
Performance
Steve Maddock, Lindsay Sterk, Sanders Whiting & Jonathan Winsby
as “The Loverly Quartet”
My Fair Lady Arts Club Theatre Company
SIGNIFICANT ARTISTIC ACHIEVEMENT NOMINATIONS: SMALL THEATRE
Wig Design Steven Brown 120 Songs for the Marquis de Sade Modern Baroque Opera,
a co-production with Vancouver New Music
___________________________________________________________________________________
Musical Composition
& Arrangement
Camyar Chai, David Rhymer,
James Fagan Tait & Marguerite Witvoet
Opiate Karim NeWorld Theatre
___________________________________________________________________________________
Ensemble
Performance
Judi Closkey, Courtenay Dobbie, Jan Kudelka, Jonathon Young & Allan Zinyk as “The Widows” The One That Got Away The Electric Company
___________________________________________________________________________________
Projection Design Tim Matheson The Yoko Ono Project Firehall Arts Centre
___________________________________________________________________________________
Artistic Ensemble
in the Production
of a Short Play
Patrick McDonald (Director), Jamie Norris (Playwright)
& Michael P. Northey (Actor)
Samaritan Solo Collective
___________________________________________________________________________________
Innovative Selection
and Use of Venue
  bewildered Radix Theatre
___________________________________________________________________________________
Choreography Lee Su-Feh Spektator Battery Opera
 
THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES
Outstanding Performance
Melanie Bray (Actor) Comment devenir parfait
en trois jours
Le Theatre La Seizieme
Craig Davidson (Actor) Anne Carousel Theatre Company
Noah Lepawsky (Actor) Derwent Is Different Green Thumb Theatre for Young People
Deb Pickman (Actor) One in a Million Green Thumb Theatre for Young People
Naveeta Ram (Dancer),
Neelamjit Singh Dhillon (Musician) & Adrienne Wong (Storyteller & Actor)
Tales from the Ramayana Vancouver Moving Theatre
Outstanding Design
Noah Drew (Sound Design) Comment devenir parfait
en trois jours
Le Theatre La Seizieme
Ken MacDonald (Set Design) One in a Million Green Thumb Theatre
Paul Moniz de Sa (Sound Design) One in a Million Green Thumb Theatre
Bryan Pollock (Set Design) Anne Carousel Theatre
Bryan Pollock (Set Design) The Boy in the Treehouse Carousel Theatre
Outstanding Artistic Creation
Hal Foxton Beckett (Composition) Fire…Where There’s Smoke DanceArts Vancouver
Jennifer Brewin (Direction) One in a Million Green Thumb Theatre
Noah Drew (Composition) Comment devenir parfait
en trois jours
Le Theatre La Seizieme
Chris McGregor (Direction) My Game Carousel Theatre
Neelamjit Singh Dhillon (Composition) Tales from the Ramayana Vancouver Moving Theatre
Outstanding Production
Sponsored by the Canada Council for the Arts.
One in a Million Green Thumb Theatre  
SIGNIFICANT ARTISTIC ACHIEVEMENT NOMINATIONS: TYA
Body of Research Fire… Where There’s Smoke DanceArts Vancouver
___________________________________________________________________________________
Community Contribution
(community outreach, resource booklet, post show discussion
and support)
Fire… Where There’s Smoke DanceArts Vancouver
___________________________________________________________________________________
Integrated Use of Multi-Media Fire… Where There’s Smoke DanceArts Vancouver
___________________________________________________________________________________
Continuing contributions to, and
development of, Theatre for Young
Audiences through outstanding tour
direction and co-ordination in the
face of financial cutbacks and other restraints
Sylvie Bonin-du Charme (Theatre La Seizieme)
Daniel Dolan (Green Thumb Theatre for Young People)
Terry Hunter (Vancouver Moving Theatre)
Mary Lavelle (Axis Theatre)
Judith Marcuse & Rob Poelvoorde (DanceArts Vancouver)
& Sarah Nixey (Carousel Theatre)
___________________________________________________________________________________
Cultural Exchange & Education Tales from the Ramayana Vancouver Moving Theatre
INDIVIDUAL AWARDS AND PRIZES
The Mary Phillips Prize for Behind the Scenes Achievement
Stephanie Hargreaves
Greater Vancouver Professional Theatre Alliance Career Achievement Award
Sponsor: The Jessie Richardson Theatre Award Society
Wayne Specht
Sydney Risk Award
Kendra Fanconi The One That Got Away The Electric Company
Lucia Frangione Cariboo Magi Pacific Theatre
Penny Gummerson Wawatay Firehall Arts Centre
The Sam Payne Award for Most Promising Newcomer
Jenny Young
Playwrights Theatre Centre Award
Carmen Aguirre
Gordon Armstrong Theatre Artist Rent Award
Sponsor: Origins Theatre Projects
First Place: Victoria Maxwell
Special Mention: Susan Bertoia
The Ray Michal Award for Outstanding Work &/or Body of Work by an Emerging Director
Dean Paul Gibson
John Moffat & Larry Lillo Award
presented to a West Coast theatre artist for a project or course of study
Dennis Simpson
Patron of the Arts Award
Sponsor: Telus
CMHC
The Vancouver Sun Critics’ Choice Innovation Award
bewildered Radix Theatre
Disco Pigs Pi Theatre
Flying Blind Axis Theatre Company & Arts Club Theatre Company
Hold Your Head Tight Boca del Lupo
The One That Got Away The Electric Company