2008-2009

The 27th Annual Jessie Richardson Theatre Awards
Monday June 15, 2009 The Commodore Ballroom

Bolded selections indicate winners.

LARGE THEATRE 2008 ~ 2009
Outstanding Performance by an Actor in a Lead Role, Large Theatre
Jay Brazeau The Drowsy Chaperone Playhouse Theatre Company
Bernard Cuffling The History Boys Arts Club Theatre Company
Duncan Fraser Homechild Arts Club Theatre Company
Billy Merasty Where the Blood Mixes Playhouse Theatre Company
& The Savage Society
David Storch Frost/Nixon Playhouse Theatre Company
(co-production with The Canadian Stage Company)
Outstanding Performance by an Actress in a Lead Role, Large Theatre
Caroline Cave Miss Julie: Freedom Summer Playhouse Theatre Company
(co-production with The Canadian Stage Company)
Jennifer Lines The Tempest Bard on the Beach
Jennifer Lines Titus Andronicus Bard on the Beach
Meg Roe Toronto, Mississippi Playhouse Theatre Company
(co-production with Theatre Aquarius)
Nicole Underhay The Constant Wife Arts Club Theatre Company
Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role, Large Theatre
Thom Allison The Drowsy Chaperone Playhouse Theatre Company
Simon Bradbury The Real Thing Arts Club Theatre Company
(co-production with the Belfry Theatre)
Simon Bradbury Titus Andronicus Bard on the Beach  
Ron Pederson The Producers Arts Club Theatre Company
Andrew Wheeler Twelfth Night Bard on the Beach  
Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role, Large Theatre
Sara-Jeanne Hosie Guys and Dolls Gateway Theatre
Margo Kane Where the Blood Mixes Playhouse Theatre Company
& The Savage Society
Terra C. Macleod The Producers Arts Club Theatre Company
Bonnie Panych The Full Monty Patrick Street Productions
Colleen Wheeler The Tempest Bard on the Beach          
Outstanding Lighting Design, Large Theatre
Alan Brodie Miss Julie: Freedom Summer Playhouse Theatre Company
(co-production with The Canadian Stage Company)
Gerald King The Drowsy Chaperone Playhouse Theatre Company
Ali Sohrabzadeh The Return of Futuristi BellaLuna Productions
John Webber The Tempest Bard on the Beach
John Webber Titus Andronicus Bard on the Beach
Outstanding Set Design, Large Theatre
Patrick Clark Frost/Nixon Playhouse Theatre Company
(co-production with The Canadian Stage Company)
Pam Johnson Miss Julie: Freedom Summer Playhouse Theatre Company
(co-production with The Canadian Stage Company)
Pam Johnson Titus Andronicus Bard on the Beach          
Ken MacDonald The Constant Wife Arts Club Theatre Company
Jean Claude Olivier The Drowsy Chaperone Playhouse Theatre Company
Outstanding Costume Design, Large Theatre
Nancy Bryant The Constant Wife Arts Club Theatre Company
Phillip Clarkson The Drowsy Chaperone Playhouse Theatre Company
Mara Gottler Twelfth Night Bard on the Beach
Christine Reimer The Tempest Bard on the Beach
Christine Reimer Titus Andronicus Bard on the Beach
Outstanding Sound Design or Original Composition, Large Theatre
Jason Burnstick Where the Blood Mixes Playhouse Theatre Company
& The Savage Society
Alessandro Juliani The Tempest Bard on the Beach
Brian Linds The History Boys Arts Club Theatre Company
Joelysa Pankanea King Lear Bard on the Beach
Murray Price Twelfth Night Bard on the Beach
Outstanding Direction, Large Theatre
Kim Collier Titus Andronicus Bard on the Beach
Dean Paul Gibson The History Boys Arts Club Theatre Company           
Morris Panych The Constant Wife Arts Club Theatre Company
Max Reimer The Drowsy Chaperone Playhouse Theatre Company
Meg Roe The Tempest Bard on the Beach
Outstanding Production, Large Theatre
The Drowsy Chaperone Playhouse Theatre Company
The History Boys Arts Club Theatre Company
The Tempest Bard on the Beach
Titus Andronicus Bard on the Beach
Where the Blood Mixes Playhouse Theatre Company & The Savage Society
Outstanding Artistic Achievements, Large Theatre
Alan Brodie, Patrick Clark, Jamie Nesbitt Exceptional Integration of Visual Design Frost/Nixon Playhouse Theatre Company (co-production with The Canadian Stage Company)
Nicholas Harrison Outstanding Fight Choreography Titus Andronicus Bard on the Beach
Jamie Nesbitt Exceptional Body of Work in Projection Design    
Lloyd Nicholson Outstanding Musical Direction The Drowsy Chaperone Playhouse Theatre Company
Dayna Tekatch Outstanding Dance Choreography The Drowsy Chaperone Playhouse Theatre Company
SMALL THEATRE
Outstanding Performance by an Actor in a Lead Role, Small Theatre
Anthony F. Ingram Pinter’s Briefs Blackbird Theatre
David Marr Bashir Lazhar Pi Theatre
Russell Roberts Blackbird Rumble Productions & Theatre Conspiracy
Todd Thomson True Believers – My Acid Trip Solo Collective
Simon Webb Pinter’s Briefs Blackbird Theatre
Outstanding Performance by an Actress in a Lead Role, Small Theatre
Julia Mackey Jake’s Gift Juno Productions
Jennifer Mawhinney Blackbird Rumble Productions & Theatre Conspiracy
Bridget O’Sullivan The December Man Green Thumb Theatre
Lori Triolo The Sweetest Swing in Baseball E-VAC Equity Co-Op
Colleen Wheeler Life Savers Ruby Slippers Theatre
Outstanding Performance by an Actor in a Supporting Role, Small Theatre
Donald Adams Influence Touchstone Theatre
Alex Ferguson Glengarry Glen Ross Main Street Theatre Equity Co-Op
Kevin McNulty Life Savers Ruby Slippers Theatre
Ron Reed Mourning Dove Pacific Theatre
Michael Rinaldi The Dissemblers Touchstone Theatre
Outstanding Performance by an Actress in a Supporting Role, Small Theatre
Patti Allan Life Savers Ruby Slippers Theatre
Sasa Brown Bone in Her Teeth Leaky Heaven Circus
Jennifer Mawhinney The Dissemblers Touchstone Theatre
Laara Sadiq No Exit Electric Company Theatre
& The Virtual Stage 
Naomi Wright Life Savers Ruby Slippers Theatre
Outstanding Lighting Design, Small Theatre
Stephan Bircher Bone in Her Teeth Leaky Heaven Circus
Itai Erdal Life Savers Ruby Slippers Theatre
Jonathan Ryder Influence Touchstone Theatre
Guido Tondino Lentement la beauté Théâtre la Seizième
(co-production with L’Unithéâtre)
John Webber No Exit Electric Company Theatre
& The Virtual Stage
Outstanding Set Design, Small Theatre
Jergus Oprsal Bashir Lazhar Pi Theatre
Karyn MacCallum Where the River Meets the Sea Presentation House Theatre
David Roberts Influence Touchstone Theatre
David Roberts Life Savers Ruby Slippers Theatre
Jay Gower Taylor No Exit Electric Company Theatre
& The Virtual Stage     
Outstanding Costume Design, Small Theatre
Meredith Canby Death of A Clown Itsazoo Productions
Kirsten McGhie No Exit Electric Company Theatre
& The Virtual Stage
Margaret McKea The Life of Paper Pangaea Arts
Sheila White Influence Touchstone Theatre
Marti Wright The 8th Land Pi Theatre
Outstanding Sound Design or Original Composition, Small Theatre
Joseph “Pepe” Danza The 8th Land Pi Theatre
Emma Hendrix Transmission Proximity Arts Society
Alessandro Juliani
& Meg Roe
Life Savers Ruby Slippers Theatre
Judy Specht The Life of Paper Pangaea Arts
Corina Akeson
& Jeff Tymoschuk
Coriolanus Coriolanus Equity Co-Op
Outstanding Direction, Small Theatre
Norman Armour Blackbird Rumble Productions & Theatre Conspiracy
Kim Collier No Exit Electric Company Theatre
& The Virtual Stage
Craig Holzschuh Lentement la beauté Théâtre la Seizième
(co-production with L’Unithéâtre)
Shane Snow The World Goes Round Another Musical Co-Op
John Wright Pinter’s Briefs Blackbird Theatre
Outstanding Production, Small Theatre
Blackbird Rumble Productions & Theatre Conspiracy
Glengarry Glen Ross Main Street Theatre Equity Co-Op
Lentement la beauté Théâtre la Seizième (co-production with L’Unithéâtre)
Life Savers Ruby Slippers Theatre
No Exit Electric Company Theatre & The Virtual Stage
Significant Achievement Award, Small Theatre
Tim Carlson, Richard Wolfe, Tara Cheyenne Friedenberg, Candelario Andrade, Andreas Kahre, Jeff Harrison, Barbara Clayden, No Luck Club Creative Design Ensemble Live from a Bush of Ghosts Theatre Conspiracy
Jeremy Crittenden, Sarah Gay, Timothy Gledhill, Alison MacDonald, Jennifer Neumann Ensemble Performance The World Goes Round Another Musical Co-Op
Progress Lab Innovative Contribution to the Artistic Community Hive 2  
Andy Thompson, Bojan Bodruzic Video Design & Editing No Exit Electric Company Theatre & The Virtual Stage
Joseph Wu Origami Artistry The Life of Paper Pangaea Arts
THEATRE FOR YOUNG AUDIENCES
Outstanding Performance, Theatre for Young Audiences
Emmelia Gordon New Canadian Kid Green Thumb Theatre
Meghan Kinsley Blind Spot Green Thumb Theatre
Jennifer Neumann Seussical the Musical Carousel Theatre
Jon Lachlan Stewart Ecran de fumée Théâtre la Seizième
Brian Sutton King Arthur’s Kitchen Axis Theatre Company
Outstanding Design, Theatre for Young Audiences
Bob Buckley, Yvan Morissette, Taryn O’Gorman, Heidi Wilkinson Design Team King Arthur’s Kitchen Axis Theatre Company
Drew Facey Set & Costume Design Ecran de fumée Théâtre la Seizième
Drew Facey, Jeff Harrison, Jeff Tymoschuk, Heidi Wilkinson Design Team Munsch Alley Carousel Theatre
Frank Rader Puppet Design The Little Old Man Theatre Bagger
Marina Szijarto Mask & Puppet Design Jungle Book Musical TheatreWorks
Outstanding Artistic Creation, Theatre for Young Audiences
Tamara McCarthy Direction Munsch Alley Carousel Theatre
Chris McGregor Direction The Little Old Man Theatre Bagger
Marcus Youssef Direction Are We There Yet? Neworld Theatre
Significant Artistic Achievement, Theatre for Young Audiences
Hamza Adam, Evelyn Chew, Kenji Maeda, Luc Roderique, Azin Sadr Ensemble Performance Are We There Yet? Neworld Theatre
Tom Jones & Chris McGregor Ensemble Performance The Little Old Man Theatre Bagger
Heidi Wilkinson Body of Work – Design    
Outstanding Production, Theatre for Young Audiences
Are We There Yet? Neworld Theatre
Blind Spot Green Thumb Theatre
King Arthur’s Kitchen Axis Theatre Company
The Little Old Man Theatre Bagger
Munsch Alley Carousel Theatre
INDIVIDUAL AWARDS AND PRIZES
Ray Michal Award for Outstanding Work or Body of Work by an Emerging Director:
Shane Snow
Mary Phillips Prize for Behind the Scenes Achievement:   
Shirley Lum
John Moffat & Larry Lillo Award:    
Louis-Marie Bournival
Sydney Risk Prize for Outstanding Original Script by an Emerging Playwright:
Kevin Loring
GVPTA Career Achievement Award:
Patrick McDonald, Artistic Director, Green Thumb Theatre
Georgia Straight Patron of the Arts Award:
Granville Island Hotel
Sam Payne Award for Most Promising Newcomer:
Dani Fecko
Critic’s Choice Innovation Award
Letters from Lithuania Mortal Coil Performance Society
Lives Were Around Me battery opera
No Exit Electric Company Theatre & The Virtual Stage
The Flannigan Affair                Electric Company Theatre
WeeTube Theatre Replacement

Outstanding Original Script
Dennis Foon True Believers – My Acid Trip Solo Collective
Nicola Harwood Letters from Lithuania Mortal Coil
Kevin Kerr The Secret World of Og Carousel Theatre
Kevin Loring Where the Blood Mixes Playhouse Theatre Company
& The Savage Society
Andrew Templeton This Mortal Flesh MachineFair